دکوراسیون پذیرایی ایرانی و سنتی در خانه های مدرن امکان پذیر است؟

توسط | سپتامبر 11, 2019 | دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن | 0 دیدگاه

امروزه اهمیت دکوراسیون پذیرایی ایرانی با توجه به تغییر چشم گیر معماری منازل و آپارتمان ها بسیار بیشتر شده است. دیگر خبری از اتاق های پنجدری دور تا دور و حیاط و باغچه و حوض نیست. مخده و کرسی و ظروف مسی هم جز عتیقه جات شدند! پدران و مادران ما در این خانه ها زندگی کرده اند و هنوز آنها را به یاد دارند. با این وجود ما هم با اینکه در این فضاها بزرگ نشدیم ولی در اعماق وجودمان به طرز زندگی سنتی وطن خود علاقه داریم. در عوض آپارتمان های شیک با کابینت های زیبا و شوفاژ و دکوراسیون مدرن زندگی راحت تری برای ما به ارمغان آورده اند.

اما هنوز هستند کسانی که شیفته وسایل سنتی و قدیمی اند و علاقه مندند از آنها در دکوراسیون پذیرایی ایرانی خود استفاده کنند. از طرفی بخاطر تغییر اساسی سبک زندگی، چیدمان یک خانه به صورت کاملا سنتی امکان پذیر نیست اما با روش های جالبی می شود رنگ و روح ایرانی را به خانه هایمان بیاوریم و از آرامش و حس نوستالژیک آنان در محل زندگی خود لذت ببریم.

اهمیت دکوراسیون پذیرایی ایرانی طبق اصول صحیح

خوشبختانه ما در ایران صنایع دستی بسیار متنوع و کاربردی داریم که آوازه قدمت و زیبایی آنها در سراسر دنیا پیچیده و همه را علاقه مند کرده است. استفاده از همه یا بخشی از این هنرهای زیبا و چشم نواز می تواند به شما در ایجاد بهترین دکوراسیون منزل ایرانی کمک کند. شما می توانید با خرج کمی دقت و سلیقه سالن پذیرایی شیک و خاص خودتان را طراحی کنید. در فرهنگ ما مهمان نوازی و باز بودن در خانه از قدیم وجود داشته است. این قضیه تا جایی اهمیت داشته که هر ایرانی بهترین وسایل منزل خود را برای پذیرایی از مهمانان اختصاص می دهد. برای همین اتاق پذیرایی همیشه بخش مهمی از خانه ها بوده و به دکوراسیون و وسایل موجود در آن توجه ویژه ای شده است. در این مطلب قصد داریم چند ترفند را برای کسانی که دوست دارند در آپارتمان شیک و مدرن خود حال و هوای سنتی هم داشته باشند شرح دهیم.

فرش ایرانی را زینت بخش پذیرایی کنید

فرش همیشه یکی از وسایل جدا نشدنی دکوراسیون پذیرایی ایرانی بوده است. قدیمی ترین فرشی که تا به حال کشف شده “پازیریک” بوده که مربوط به عصر هخامنشیان می باشد.فرش اصیل ایرانی امروزه طرفداران بیشماری در سراسر جهان پیدا کرده که حاضرند برای آن مبالغ هنگفتی هزینه کنند. پس برای وارد کردن فضای ایرانی چه چیزی بهتر از یک فرش مرغوب و اصیل ایرانی! انواع فرش های تبریز، کرمان، قم، ترکمن، کاشان و غیره با انواع طرح های اسلیمی، افشان، شاه عباسی و صدها طرح محلی دیگر انتخاب ما را بسیار آسان کرده اند که با توجه به رنگ دکوراسیون خود بهترین مدل از فرش های بینظیر ایرانی را تهیه کنیم.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

بهتر است کاملا در مورد انواع فرش ایرانی و نحوه تشخیص فرش مرغوب از نامرغوب تحقیق کنیم.با این کار جدای از انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون پذیرایی ایرانی خود، این هنر قدیمی ایرانی را بهتر می شناسیم و این آگاهی ارزش وقت گذاشتن را دارد.

گلیم ، صنایع دستی قدیمی اما شیک و جذاب!

یکی از باارزش ترین صنایع دستی ایرانی گلیم بافی است که نقش بسزایی در دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی دارد. تفاوت گلیم با فرش این است که به وسیله تار و پود بافته می شود بخاطر همین مسطح بوده و پرز ندارد. گلیم ها معمولا نقوش هندسی با رنگ های شاد و متضاد دارند. گلیم سازگاری زیادی با طراحی دکوراسیون مدرن دارد و به راحتی می توان با انتخاب و ترکیب مناسب مبلمان مدرن و گلیم به یک دکوراسیون پذیرایی سنتی و مدرن رسید. مزیت  گلیم این است که علاوه بر انداختن آن کف سالن، کاربردهای دیگری هم در دکوراسیون می تواند داشته باشد.مثلا می توان از پارچه گلیم برای دوختن کوسن استفاده کرد. بعضی از گلیم های تزیینی با اندازه های کوچکتر هم برای روی دیوار مناسبند.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون پذیرایی کوچک خود را با چند ایده جذاب و کاربردی دلنشین کنید!

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

تنوع رنگ و شکل و اندازه در ظروف سفالی

از زمانی که انسان ها به فکر ذخیره آب و غذا افتادند ظروف سفالی ساخته و استفاده میشدند! قدمت این ظروف در ایران به حدود ده هزار سال می رسد. امروزه ساخته های سفالی بیشتر برای تزیین و دکور استفاده می شوند برای همین اگر به دنبال حس سنتی در خانه خود هستید ظروف سفالی بهترین انتخاب ها هستند. بعضی بشقاب های سفالی تزیینی برای دیوار مناسبند.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

قرار دادن تعدادی گلدان سفالی در اندازه و رنگ های متفاوت در قفسه ترکیب زیبایی است. خوشبختانه تنوع رنگ و شکل و اندازه در اشیا سفالی به قدری است که به هیچ عنوان در انتخاب در نمی مانید و حتما می توانید ترکیب مورد علاقه و مناسب با دکوراسیون پذیرایی ایرانی خود را پیدا کنید.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

درخشش ظروف مسی را فراموش نکنید

هنر-صنعت مسگری از قدیمی ترین صنایع دستی ایران است که در کرمان، شیراز، اصفهان، کاشان و یزد از رونق و شکوفایی خوبی برخوردار بوده است. مس با درخشش خود فضای گرمی برای منزل شما به ارمغان می آورد و ابزارهای روشنایی مسی در کنار آینه و سطوح براق دیگر می تواند برای انعکاس نور استفاده شود.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

سری هم به عتیقه فروشی ها بزنید

اشیای عتیقه هیچ تداخلی با دکوراسیون مدرن ندارند. یک صندوقچه یا یک رادیوی قدیمی یا رومیزی های ترمه و قلمکار نقش موثری در تزیین اتاق پذیرایی به سبک ایرانی دارند. توجه داشته باشید که در استفاده از اشیا عتیقه زیاده روی نکنید و حتما تناسب رنگ و نوع آن را با دکوراسیون خود در نظر بگیرید. استفاده نابجا و غلط از عتیقه جات محیط را شلخته کرده و زیبایی نخواهد داشت.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

نقش پررنگ پرده در دکوراسیون پذیرایی ایرانی

یکی از چشم نوازترین وسایل برای دکوراسیون هال و پذیرایی ایرانی، پرده است. برای رنگ و لعاب ایرانی دادن به دکوراسیون خود می توانید از پرده های زیبای سنتی استفاده کنید. معمولا پرده پذیرایی را از ترکیب حریر و پارچه های سنگین و والان دار انتخاب می کنند. اما شما می توانید با اندکی خلاقیت در انتخاب یک پرده ساده اما با پارچه طرح سنتی فضای پذیرایی خود را شیک و ایرانی کنید.

پرده آویز هم نوع دیگری از پرده ها هستند که برای چارچوب ها و اپن آشپرخانه استفاده میشوند. این پرده ها در واقع یک دست نبوده و شامل چند آویز هستند و بیشتر جنبه تزیینی دارند. نوع سنتی این پرده ها، پرده آویز گلیمی هستند. معمولا با نصب این پرده ها در چارچوب راهرو، فضای نشیمن و راهرو را جدا می کنند. البته پرده های آویز استفاده های زیادی دارند که با خرج کمی خلاقیت و سلیقه می توان آنها را زینت بخش محیط منزل خود کنید.

کوسن ها دوست خوب شما در چیدمان پذیرایی ایرانی

کوسن ها در دکوراسیون حکم آچار فرانسه را دارند! اگر در انتخاب رنگ مبل و پرده و فرش اشتباه کردیم و ناهماهنگ از آب درآمد، با انتخاب کوسن با طرح و رنگ مناسب می توان به یک هارمونی در فضا رسید و همه چیز را به هم ربط داد. اگر در رنگ خنثی زیاده روی کردید و خانه را سرد و بیروح یافتید هنوز شانس این را دارید که با چند کوسن با طرح سنتی و شلوغ هم فضا را گرم کنید هم دکوراسیون پذیرایی خود را سنتی و شیک از آب درآورید.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

فضای کاملا سنتی با مبلمان سنتی

انتخاب مبل سنتی برای کسانی است که علاقه آنها به دکوراسیون سنتی بیش از چند عتیقه یا ظرف سفالی است. پس بهتر است ابتدا تکلیف خود را روشن کنید که تا چه حد میخواهید فضای سنتی را به منزل خود وارد کنید. اگر به مدل دکوراسیون مدرن و سنتی علاقه دارید بهتر است مبلمان را مدرن انتخاب کرده و از فرش، پرده یا اشیای عتیقه برای حس و حال قدیمی بهره بگیرید. اما اگر فضای کاملا سنتی را برای دکوراسیون پذیرایی ایرانی می پسندید سراغ مبل های چوبی با طرح قدیمی و روکش گلیم یا جاجیم بروید.

بیشتر بخوانید
ترفندها و نکاتی برای دکوراسیون پذیرایی شیک و مدرن

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

مجموعه سنتی در کنار دکوراسیون مدرن

یک ایده جالب برای داشتن فضای سنتی در کنار مدرن این است که یک بخش از پذیرایی خود را با مبلمان و اجزای مدرن مدرن دکور کنید و یک بخش آن را کاملا سنتی بچینید. ممکن است سالن پذیرایی شما بسیار بزرگ باشد و هرکاری کنید گوشه ای از آن خالی بماند. یا حتی علاقه شما به نوع زندگی نوستالوژی به حدی باشد که بخواهید گوشه ای از منزل را به شیوه اجدادمان بچینید. در این صورت می توانید در آن قسمت فرش ایرانی پهن کرده و پشتی و مخده های قدیمی به دیوار بزنید. کرسی و سماور گوشه اتاق یادتان نرود! به احتمال زیاد برای مهمانان شما جالب است که می توانند دو فضای متفاوت را برای شب نشینی و دورهمی انتخاب کنند.

تکمیل دکوراسیون پذیرایی ایرانی با تخت سنتی

تخت سنتی با فرش و مخده هم می تواند میزبان سنتی دیگری برای مهمانان یا حتی خود شما باشد. وقتی خسته از سرکار برمیگردید بدون شک بدتان نمی آید روی تخت دراز کشیده یا به پشتی تکیه دهید و با یک چای تازه دم از سماور خستگی از تن به در کنید!

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

استفاده از میزهای متنوع طرح سنتی

برای تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن راه های خیلی زیادی داریم که یکی از آنها استفاده از یک میز زیبای سنتی است. میزهای چوبی مشبک که با شیشه های رنگی تزیین شدند گزینه های مناسبی برای دکوراسیون پذیرایی ایرانی هستند. پیشنهاد دیگر این است که می توانید از یک صندوقچه قدیمی که سطح آن صاف است به عنوان میز جلو مبل استفاده کنید.

تابلو فرش انتخاب خوش سلیقه ها

خاص ترین و باابهت ترین انتخاب برای ایرانی کردن فضای منزل نصب یک تابلوفرش بر دیوار است.چرا که ایران بزرگترین تولید کننده تابلو فرش در دنیا است. طرح این تابلوها می تواند منظره، چهره، گل، حیوانات با نقاشی های معروف دنیا باشد. طرح های مینیاتوری استاد فرشچیان نیز جای خود را دارد. حضور یک تابلو فرش روی دیوار سالن پذیرایی شما نماینده خیره کننده فرهنگ اصیل ایرانی در دکوراسیون منزل ایرانی و شیک شما می باشد.

دکوراسیون پذیرایی ایرانی

استفاده از شلف دیواری به جای طاقچه

یکی از بارزترین خصوصیات خانه های قدیمی ایرانی طاقچه ای بود که معمولا روی آن رادیو و قاب عکس قرار می گرفت. البته که در خانه هایی که امروزه ساخته می شوند خبری از طاقچه نیست اما اگر دوست داشته باشید می توانید یک شلف دیواری تهیه کنید که کار طاقچه را برای شما انجام دهد. و روی آن رادیو یا لاله های قدیمی بگذارید و از دست سازه نوستالوژیک خود لذت ببرید.

 

قدمت سرزمین پارسی و هنرهای ایرانی در حد یک مقاله نیست و علاوه بر موارد گفته شده در بالا صدها انتخاب دیگر برای تزیین اتاق پذیرایی به سبک ایرانی وجود دارد از جمله تابلوهای منبت و معرق، لوستر های قدیمی، شمعدان های زیبا و … و تنها با کمی حوصله و جستجو در مغازه های قدیمی و عتیقه فروشی پر ایده خواهید شد.

نکته مهم این است که ابتدا هدف کلی خود را مشخص کرده و بر اساس برنامه ریزی دقیق پیش بروید و همخوانی و هماهنگی رنگ و شکل اجزا دکوراسیون پذیرایی ایرانی خود را چه سنتی و چه مدرن در نظر بگیرید. حواستان باشد تنوع بسیار زیاد اقلام سنتی و صنایع دستی زیبای ایرانی شما را دچار اشتباه انبوه سازی لوازم مختلف و بیربط در منزل بدون هارمونی مشخص نکند.

 

 

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ