تفاوت چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل، مربع شکل و ال شکل با نکاتی ساده

توسط | سپتامبر 15, 2019 | دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن | 0 دیدگاه

در این مطلب قصد داریم به نکات مفیدی برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل، مربع شکل و ال شکل بپردازیم. بیشتر افراد هزینه زیادی برای خرید فرش، مبلمان و سایر لوازم مورد نیاز دکوراسیون پذیرایی صرف می کنند. اما به نحوه اصولی چیدمان و هماهنگی بین اجزا اهمیتی نمی دهند. نتیجه دکوراسیونی می شود که زیبایی بصری چندانی نداشته و هماهنگی ماهرانه ای در آن دیده نمی شود. وقت آن است که کمی از کلیشه ها فاصله بگیریم. جرات به خرج دهیم و با چیدمان های متفاوت زیبایی و آرامش را به منزل خود بیاوریم.

سالن پذیرایی اکثر منازل از سه شکل مستطیل و مربع و ال خارج نیست. چیدمان هرکدام از این اشکال ترفندهایی دارد که با رعایت آنها می توانیم فضایی زیبا، متعادل و آرامش بخش داشته باشیم.

بهترین پیشنهاد برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

دکوراسیون سالن هایی با طول بسیار زیاد و عرض کم، باید به درستی انجام شود تا پذیرایی به شکل راهرویی دراز و باریک به نظر نرسد.

در دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل ایرانی معمولا بهتر است تلویزیون به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شده و روی دیواری که طول بیشتری دارد نصب شود.

بهترین مبلمان برای چیدمان سالن مستطیل شکل، مبلمان طرح ال است. کاناپه بزرگتر باید سمت دیواری که طول بیشتری دارد، با کمی فاصله از دیوار پشتی، و روبروی تلویزیون قرار گیرد.

فرش و میز جلو مبل بهتر است طوری قرار گیرند که مسیر رفت و آمد باز باشد.

عرض های کوتاه تر با مبل تک نفره یا صندلی پر می شود. و گوشه ها با آباژور یا میز عسلی دکور می شوند.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

به طور کلی برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل سعی کنید نگاه ها را به سمت بالا بکشید تا طویل بودن سالن به چشم نیاید. به عنوان مثال برای تزیین دیوارها از تابلوهای عمودی استفاده کنید. پرده را از سقف تا کف نصب کنید. یا از قفسه ها و بوفه های بلند برای چیدن اشیای تزیینی یا کتاب استفاده کنید.

تا حد امکان سعی کنید از چیدن وسایل غیرضروری در دکوراسیون سالن دراز پرهیز کنید. چون باعث شلوغی و بی نظمی می شوند.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مستطیل شکل

در مواردی ممکن است تمایل داشته باشید میز ناهار خوری را در پذیرایی خود قرار دهید. برای این کار لازم است دو فضای نشیمن و غذاخوری را در حین اینکه از نظر رنگ و مدل هماهنگ هستند از هم مجزا کنید. برای این کار مبل تک نفره یا صندلی را پشت به فضای غذا خوری قرار دهید.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون پذیرایی بزرگ طبق اصول درست و کاربردی

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

چیدمان مبل هفت نفره در پذیرایی مستطیل شکل

به طور کلی مهم ترین نکته ای که برای چیدمان مبل باید در نظر بگیرید تقارن است. ابتدا باید کاناپه بزرگتر را روبروی نقطه کانونی قرار بدهیم. سپس بقیه اجزا را با توجه به آن بچینیم. همانطور که قبلا شرح دادیم اگر میز ناهارخوری را در پذیرایی آوردید، کاناپه دونفره را پشت به آن قرار دهید و دو کاناپه تک نفره را سمت دیگر به شکل قرینه بچینید.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

اگر فضای نشیمن خانوادگی شما جداست و تلویزیون در آن قرار دارد، می توانید در پذیرایی کاناپه سه نفره و دو نفره را روبروی هم قرار بدهید. سپس مبل های تک نفره را در یک ضلع کوتاه تر بچینید و یک فضای دورهمی صمیمی ایجاد کنید.

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل شکل

گاهی کدبانوی خانه مایل است به جای میز ناهارخوری، از دو دست مبل در سالن خود بهره بگیرد. برای چنین کاری بهتر است دو فضا با دو نقطه کانونی داشته باشیم.

فضای نشیمن خانوادگی که بهتر است به آشپزخانه و در ورودی نزدیک تر باشد و نقطه کانونی آن تلویزیون است. با توجه به بزرگی یا کوچکی سالن خود ست کامل یا نیم ست مبلمان راحتی را برای این بخش در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که فرش و میز جلومبلی و سایر وسایل تزیینی نیز هماهنگ با این بخش باشند.

محیط رسمی تر برای پذیرایی از مهمانان که بهتر است سمت کم رفت و آمد تر سالن باشد و می توانید بسته به فضای موجود در آن از مبل هفت نفره یا نه نفره استفاده کرد. نقطه کانونی در این بخش می تواند شومینه یا لوستر باشد. فرش و میز این قسمت هم هماهنگ با سایر اجزا باشد.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

حتما توجه داشته باشید که این دو فضا با اینکه دو فرش و دو نقطه کانونی دارند، در حد متعادل تفکیک شوند و رنگ به کار رفته در هر دو دست مبل با هم، و با فرش ها و پرده ها همخوانی داشته یا مکمل هم باشند.

بهترین چیدمان پذیرایی مربع شکل

بهتر است چیدمان سالن های مربع شکل را به همان شکل مربع بچینید. طبق معمول باید نقطه کانونی مناسبی بیابید. نقطه مرکزی یا کانونی در دکوراسیون مهم ترین نقطه در اتاق است که هنگام ورود باید قبل از همه به چشم بیاید که معمولا تلویزیون یا شومینه است. پس از انتخاب نقطه مرکزی فرش را مقابل آن انداخته و مبلمان را دور آن بچینید.

چیدمان پذیرایی مربع کوچک

برای چیدمان مبل در پذیرایی مربع کوچک بهتر است نقطه کانونی (تلویزیون یا شومینه) روبروی در ورودی باشد. سپس کاناپه دو یا سه نفره را در یک طرف، و مبلمان تک نفره یا صندلی را در طرف دیگر نقطه مرکزی قرار دهید. در این حالت بهتر است پشت به در ورودی مبلی قرار ندهید.

بیشتر بخوانید
ترفندها و نکاتی برای دکوراسیون پذیرایی شیک و مدرن

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

راه دیگر این است که می توانید کاناپه را روبروی نقطه کانونی قرار داده، دو مبل تک نفره یا صندلی را روبروی آن و دوطرف نقطه مرکزی به صورت قرینه بچینید.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

برای چیدمان پذیرایی مربع شکل کوچک با دو دست مبل، بهتر است از دو نیم ست مبل استفاده کنید. یک نیم ست را سمت خلوت و کم رفت و آمد جهت پذیرایی از مهمانان بچینید البته با انتخاب نقطه کانونی و فرش مناسب با دکور آن. برای نیم ست بعدی، نقطه کانونی را تلویزیون انتخاب کنید و این قسمت را جهت فضای نشیمن خانوادگی به کار ببرید. البته توجه داشته باشید که هر دو قسمت پذیرایی و نشیمن از نظر رنگ با هم همخوانی داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دکوراسیون فضاهای کوچک، مطلب دکوراسیون پذیرایی کوچک را مطالعه نمایید.

چیدمان پذیرایی مربع شکل بزرگ ایرانی

اگر سالن پذیرایی شما بزرگ است دست بازتری در طراحی داخلی آن دارید. می توانید از دو دست مبل کامل استفاده کنید و همانطور که در بخش چیدمان پذیرایی مربع کوچک گفتیم دو قسمت پذیرایی و نشیمن با دو نقطه کانونی ایجاد کنید.

امکان دیگر برای بهترین چیدمان پذیرایی مربع، استفاده از مبلمان و میز ناهار خوری در پذیرایی است. البته توجه داشته باشید با رعایت ترفندهایی این دو فضا را مجزا از هم نگه دارید. به طور مثال یک کاناپه را پشت به میز ناهارخوری قرار دهید. یا اگر فضای کافی دارید بین قسمت نشیمن و قسمت غذاخوری فاصله مناسبی بیندازید.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

در مطلب دکوراسیون پذیرایی بزرگ نکات جالبی در مورد چیدمان سالن های بزرگ شرح دادیم که در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید.

دکوراسیون پذیرایی ال شکل

کسانی که سالن پذیرایی آنها به طرح ال است شانس بزرگی در داشتن دو فضای مجزا دارند. پذیرایی ال شکل دارای دو ضلع بزرگ و کوچک است. معمولا ضلع بزرگ تر را به میز ناهارخوری و فضای غذا خوردن اختصاص می دهند و ضلع بزرگ تر شامل مبلمان فضای نشیمن و پذیرایی می شود. برای مجزا نشان دادن دو فضا می توانید از کنسول یا پارتیشن در فاصله دو قسمت استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی ال شکل

نکته ای که باید به آن توجه کنید نزدیک بودن فضای غذا خوری به آشپزخانه و در ورودی است.

اگر از آن دسته افراد هستید که مایلید فضای نشیمن و خانوادگی را از قسمت رسمی و پذیرایی از مهمان جدا کنید، به راحتی می توانید این دو بخش را با استفاده از دو دست مبل راحتی و کلاسیک در پذیرایی ال مانند داشته باشید.

ایده دیگر این است که در ضلع کوچک تر کتابخانه و میز و صندلی برای مطالعه قرار دهید و فضایی دنج به عنوان اتاق کار یا اتاق مطالعه به وجود بیاورید.

دکوراسیون پذیرایی ال شکل

 

بیشتر بخوانید : دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ