تفاوت لمینت و پارکت چیست،کدام را بخریم؟ انواع پارکت لمینت را بشناسید!!

توسط | آگوست 7, 2019 | پارکت | 0 دیدگاه

لمینت و پارکت چیست و تفاوت لیمنت و پارکت را چگونه میتوان تشخیص داد؟ اگر به فکر تغییر دکوراسیون منزلتان افتاده اید و هیچ ایده ای به نظرتان نرسیده است شاید عوض کردن پوشش کف خانه راه حل خوبی باشد چون به طور کل حال و هوای منزلتان را عوض می کند . اما اگر کف پوش ها به درستی انتخاب شوند می توانند هارمونی و هماهنگی زیبایی با نور پردازی و مبلمان خانه پیدا کنند و یک محیط دنج و گرم و دلپذیر را به شما بدهد که در آن احساس آرامش داشته باشید. ولی در مقابل اگر کف پوشها به درستی انتخاب نشوند خیلی زود کفپوش ها دلتان را می زند و از تغییر دکوراسیون منزلتان پشیمان می شوید .و این سوال همیشه برایتان پیش آمده است که پارکت چوبی چه تفاوتی با پارکت لمینت دارد ؟ کدام یکی را بهتر است برای خانه یا محل کار خود انتخاب کنیم؟

همان طور که در مقاله ی « دو نوع از پارکت هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند » که در همین وبسایت به توضیح آن پرداخته شده است ،با انواع پارکت ها آشنا شده اید و تا حدود زیادی می توانید پارکت مناسب خانه خود را انتخاب کنید ولی در این مطلب قصد داریم که شما را با انواع پارکت لمینت و پارکت چوبی آشنا کنیم و سپس به تفاوت پارکت چوبی با لمینت بپردازیم .پس وینا چوب را در این مطلب همراهی کنید.

پارکت چیست؟

پارکت ها از انواع چوب های طبیعی ساخته می شوند و ساخت آنها خیلی هم سخت نیست چون چوب درختان طبیعی را به الوار تبدیل می کنند و الوار ها به قطعات کوچک تقسیم می شوند و نصب پارکت به این صورت است که آنها را با چسب مخصوص پارکت می چسبانند وبعد روی آن را ساب و لاک می زنند. تفاوت ظاهری پارکت های چوبی در استفاده از نوع درخت است.

معمولا از چوب درختان گردو،افرا،بامبو،گیلاس و زبان گنجشک پارکت تهیه می کنند و به همین دلیل چون ار درختان طبیعی تهیه می شود این نوع پارکت چوبی برای خانه های گران قیمت و لوکس استفاده می شود و حدودا در اواخر قرن هفدهم میلادی بود که این نوع کف پوشها در اروپا رواج پیدا کرد و بیشتر طبقه مرفه جامعه بودند که از پارکت استفاده می کردند. این نوع پارکت ها به دلیل حس نوستالژیکی که به خانه شما می آورند می توانند گرمای خاصی به دکوراسیون منزل شما بدهند. از پارکت چوبی بیشتر برای خانه هایی که جلوه ی تاریخی دارند استفاده می شود و یا حتی برای کاخ های با عظمت و با شکوه هم استفاده می شوند . و می توانیم بگوییم که اگر از پارکت چوبی به عنوان کف پوش خانه تان استفاده می کنید به ارزش خانه خود افزوده اید.

در ادامه به انواع پارکت لمینت و پارکت چوبی می پردازیم مزایا و معایب پارکت ها ی چوبی و پارکت لمینت را بر می شماریم و تفاوت ظاهری پارکت و لمینت را بررسی می کنیم.

انواع پارکت چوبی: 

 • پارکت چوبی بلوط:

این نوع پارکت ها یک جور لکه هایی روی سطح خود دارند که در واقع به خاطر خود ورقه های درخت بلوط است. امکان دارد این لکه ها تیره یا روشن باشند و همین موضوع ممکن است مطابق با بعضی از سلیقه باشند و وجود این لکه ها را دوست داشته باشند ولی اگر جز آن دسته هستید که این جور لکه ها را دوست ندارند به شما توصیه می کنیم که از جنس بلوط برای پارکت استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
قیمت پارکت چوبی با نصب - تاثیر نوع و کیفیت پارکت در هزینه آن!!

تفاوت پارکت و لمینت

مزایا و معایب پارکت چوبی بلوط:

مزایا : این نوع پارکت ها در مقابل ضربه و خراشیدگی مقاومت زیادی دارند.

معایب: همان طور که گفتیم چوب بلوط دارای رگه ها و لکه هایی است که ممکن است با بعضی از سلیقه ها جور نباشد.

 • پارکت چوبی زبان گنجشک:

به جرات می توان گفت این نوع چوب حتی از چوب درخت بلوط هم مقاوم تر و محکم تر است و تا حدودی شبیه به درخت بلوط است اگر قصد دارید که در خانه خود از پارکت درخت زبان گنجشک استفاده کنید می توانید با خیال راحت طیف گسترده ای از منزلتان را فرش نکنید چون مقاومت بالایی در برابر ضربه و خط و خش دارند.

تفاوت پارکت و لمینت

رنگ داخلی این پارکت ها قهوه ای روشن مایل به زرد است ولی سطح رویی آن رنگ کرم مایل به سفید است .از لحاظ تفاوت ظاهری پارکت چوبی بلوط با چوب زبان گنجشک می توان گفت تفاوت چندانی ندارند چون زبان گنجشک هم لکه هایی در سطح خود دارد ولی نسبت به چوب بلوط کمتر است.

مزایا و معایب پارکت چوب زبان گنجشک:

مزایا : مقاومت بسیار زیادی در مقابل خراشیدگی و ظربه و فرو رفتگی دارد.

معایب: باز هم این موضوع سلیقه است و میتوان گفت رنگ روشن آن همه پسند نیست.

 • پارکت چوب کاج:

پارکت های ساخته شده از چوب درخت کاج یکی از معروف ترین و محبوب ترین انواع پارکت چوبی است ولی مقاومت آنها نسبت به سایر پارکت های چوبی کمتر است این نکته را هم خاطر نشان کنیم که مقاومت در انواع درختان کاج متفاوت است و بسته به نیاز خود می توانید یکی را انتخاب کنید.

تفاوت پارکت و لمینت

از لحاظ شکل ظاهری می توانید رنگ پارکت را روشن انتخاب کنید ولی با رگه های تیره و هم اینکه می توانید رنگ پارکت و رگه های آن را هر دو تیره انتخاب کنید.

مزایا و معایب پارکت چوب کاج:

مزایا: این نوع پارکت تنوع رنگی زیادی دارد و دست شما را برای انتخاب باز می گذارد.

معایب: بافت این پارکت حساس و شکننده است و در هنگام نصب باید آن را تقویت کرد و بسیار مواظبت کرد.

 • پارکت چوب بامبو:

حتما داستان چوب درخت بامبو را شنیده اید که حتی می توانید یک فیل را آویزان نگه دارد این داستان اغراق نیست. و پارکت های بامبو یکی از بهترین و مقاوم ترین پارکت ها است .ریشه های بامبو را از طریق خیساندن و تحت فشار قرار دادن به صورت تخته محکمی در می آورند. اگر مقاومت پارکت برای شما مهم است می توانید از پارکت بامبو استفاده کنید.

تفاوت پارکت و لمینت

از لحاظ شکل ظاهری پارکت بامبو لکه هایی روی سطح خود دارد اما با این تفاوت که این لکه ها محو هستند و به همین دلیل ظاهری مدرن دارند.

مزایا و معایب پارکت چوب بامبو:

مزایا :لکه های محوی دارند ،ظاهرشان مدرن است، مقاومت و پایداری بالایی دارند.

معایب: این نوع پارکت به تغییرات آب و هوایی حساس هستند.اگر در اینجور مکان ها زندگی می کنید ابتدا مشورت کنید و بعد اقدام به نصب پارکت بامبو کنید.

 • پارکت چوب افرا:

اگر پارکتی می خواهید که به تغییرات آب و هوایی حساس نباشد و همچنین رنگ روشن و مقاومت بالایی داشته باشد، به شما پارکت چوب افرا را توصیه می کنیم که همه این گزینه ها را با هم دارد.

از لحاظ شکل ظاهری این پارکت ها رگه و لکه های کمی دارند که یک طیفد سایه روشن روی سطح چوب ایجاد می کند که این سایه روشن ها بسیار زیبا هستند.

بیشتر بخوانید
پارکت چیست؟ قیمت، مزایا و معایب پارکت

مزایا و معایب پارکت افرا:

مزایا: در بازه زمانی طولانی، کمتر کثیف می شوند همچنین در رنگ آنها هیچ تغییری ایجاد نمی شود.

معایب: به جرات می توان بگوییم هیچ عیبی نتوانستیم پیدا کنیم.

لمینت چیست:

یک نوع پارکت مصنوعی است که همانطور که در مقاله « دو نوع از پارکت هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند » توضیح دادیم از متریال HDF در ساخت آن استفاده شده است و روکش آن از جنس چوب است که این روکش ها اکثرا ضد آب هستند و همچنین لایه های داخلی آن که همان HDF است به دلیل فشردگی زیاد ،در برابر رطوبت مقاوم هستند البته از طریق کلیک های پارکت امکان نفوذ آب وجود دارد که در بعضی از برند ها با بکار بردن پارافین در قسمت کلیک پارکت ،راه نفوذ آب رامسدود کرده اند.

تفاوت پارکت و لمینت

در ادامه با برخی از این برند ها بیشتر آشنا می شویم.

انواع پارکت لمینت:

 • پارکت لمینت روستر:

یکی از تولید کنند گان مطرح پارکت و کاغذ دیواری است که محصولات آن از کیفیت بالایی برخوردار است و این شرکت کار خود را از تابستان سال 90 ، با تولید 60 رنگ لمینت ،7 آلبوم کاغذ دیواری ، 45رنگ کفپوش شروع کرده است. پارکت لمینت روستر جز پرفروشترین برند ها در بازار ایران است و قیمت پارکت لمینت روستر به نسبت سایر برند ها مناسب تر است.

تفاوت پارکت و لمینت

 • پارکت لمینت آرتا:

کارخانه آرتا در شهر اردبیل واقع شده  و قدمتی 40 ساله دارد و با استفاده از فناوری پیشرفته توانسته بازار ایران و خاورمیانه را در دست بگیرد .اگر به دنبال پارکت لمینت با قیمت مناسب هستید، به شما پارکت آرتا را توصیه می کنیم چون قیمت پارکت لمینت آرتا مناسب تر از سایر برند ها است.

حال که با انواع پارکت لمینت و انواع پارکت چوبی آشنا شده اید وقت آن رسیده که با تفاوت ظاهری پارکت و لمینت و همچنین تفاوت کلی آنها بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم.

 • تفاوت ظاهری پارکت و لمینت:

طرح پارکت چوبی همان طرح اصلی درختان است و به همین دلیل زیبایی طبیعی دارند ولی تنوع طرح در آن نسبت به لمینت کمتر است.

 • تفاوت لمینت و پارکت در نحوه نصب آنها:

در نصب پارکت از چسب های مخصوص استفاده می کنند در حالی که برای نصب لمینت احتیاجی به چسب و کثیف کاری نیست و نصب آنها با استفاده از کلیک هایی که دارند انجام می شود.

 • تفاوت قیمت پارکت و لمینت:

بسیار واضح است که پارکت چوب یک نوع کفپوش لوکس محسوب می شود و قیمت بالاتری نسبت به لمینت دارد اما قیمت پارکت لمینت در مقایسه با کفپوش سرامیک و یا حتی کفپوش سنگ قیمت پایین تری دارد.

 • دوام پارکت و لمینت:

طول عمر پارکت چوبی چیزی بین 40 تا 80 سال است البته اگر به خوبی از آن نگهداری شود و این در مقایسه با طول عمر لمینت که چیزی حدود 10 سال است بسیار مزیت خوبی به شمار می آید.

 • مقاومت در برابر رطوبت و آب:

پارکت چوبی همان طور که از اسمش مشخص است چون از چوب خالص ساخته می شوند در صورتی که خیس شوند ورم می کنند و شکل خود را از دست می دهند و برای جاهایی مثل آشپزخانه مناسب نیستند اما پارکت لمینت مقاومت زیادی در مقابل آب دارند

در این محتوا سعی شده تمام تفاوت های لمینت و پارکت گفته شود تا شما انتخاب مناسب تری داشته باشید.

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ