تفاوت پارکت و لمینت چیست و کدام یک مناسب دکوراسیون خانه شما خواهد بود؟

توسط | سپتامبر 2, 2019 | پارکت | 0 دیدگاه

همانطور که می دانید آگاهی از تفاوت پارکت و لمینت در زمان تغییر دکوراسیون منزل می تواند به آسانی شما را به سمت انتخاب بهترین گزینه مناسب هدایت کند. جالب است بدانید از نظر بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی انتخاب صحیح کفپوش (پارکت یا لمینت ) می تواند بیشترین تاثیر را بر فضای داخلی منزل و حال و هوای دکوراسیون خانه شما داشته باشد. در ادامه جهت بررسی بهتر و اصولی، ابتدا به صورت جداگانه به معرفی کامل پارکت و لمینت  و سپس به  تفاوت لمینت و پارکت  و چگونگی انتخاب بهترین کفپوش متناسب با منزل شما می پردازیم.

تفاوت پارکت و لمینت

پارکت یا کفپوش چوبی چیست؟

پارکت های چوبی یکی از پرکاربردترین کفپوش ها در سراسر جهان هستند. جالب است بدانید در زمان تولید پارکت  چوبی (بر خلاف لمینت) عموما از فرآیند خاصی استفاده نخواهد شد. ابتدا چوب درخت را به الوار و سپس آن ها را به ابعاد های کوچک برش می دهند تا در هنگام نصب با چسب مخصوص به راحتی به کف خانه یا ساختمان بچسبد. پس از خشک شدن چسب و سفت شدن لایه های پارکت، سطح پارکت چوبی را به خوبی سابیده و سپس لاک می زنند تا صاف و درخشان شود. در واقع تفاوت اصلی بین پارکت های چوبی نه در فرآیند ساخت بلکه در نوع درختی است که چوب پارکت از آن تهیه شده است.

تفاوت پارکت و لمینت

بهترین نوع پارکت از چوب کدام درختان ساخته می شود؟

در حال حاضر چوب درختان بلوط، درخت کاج، درخت زبان گنجشک ، چوب بامبو و افرا در مقایسه با چوب سایر درختان مطلوبیت بیشتری برای ساخت پارکت دارد. اغلب کارشناسان به دلیل مقاومت کفپوش های ساخته شده از چوب درختان بامبو و افرا پارکت های چوبی ساخته شده از این درختان را بیش از سایر درختان توصیه خواهند کرد. بدون شک کفپوش های ساخته شده از لایه های بریده شده چوب درختان افرا و بامبو از گذشته تا به حال طرفداران بسیاری داشته است اما در ادامه پس از بررسی کفپوش لمینت و بررسی تفاوت پارکت و لمینت خواهید دید که امروزه انتخاب کفپوش لمینت در مجموع از پارکت های چوبی بهتر است.

کفپوش لمینت چیست؟

لمینت بر خلاف کفپوش پارکت مستقیما از چوب درختان ساخته نمی شود. در واقع لمینت از مواد ترکیبی مختلفی ساخته می شود که یکی از آن ها چوب است. لمینت کفپوش مدرنی است که از الیاف چوب فشرده شده به همراه رزین ملامین ساخته شده و درنهایت روکش کفپوش لمینت را با اکسید آلومینیوم می پوشانند.

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت چیست؟

کفپوش های پارکت و لمینت تفاوت های زیادی دارند که در ادامه به تمامی این تفاوت ها اشاره می کنیم :

طریقه نصب پارکت چوبی با لمینت متفاوت است

از مهم ترین تفاوت پارکت و لمینت را می توان این نکته مهم دانست که  لمینت مانند پارکت به کف زمین چسبانده نمی شود. دورتا دور لمینت شیارهایی وجود دارد که کلیک نامیده می شود این شیارها به صورت نر و ماده هستند و در هم قفل می شوند.  این کفپوش به دلیل عدم استفاده از چسب ، به کف منزل هیچگونه آسیبی نخواهد رساند. همچنین شما می توانید به راحتی تمامی لمینت ها را جمع آوری کرده و در ساختمان یا منزل دیگری مجددا آن ها را نصب کنید.

بیشتر بخوانید
پارکت چیست؟ قیمت، مزایا و معایب پارکت

تفاوت پارکت و لمینت

از آنجایی که نصب لمینت نیازی به ساب و لاک ندارد تمامی عملیات نصب پس از وصل کردن شیارها به پایان می رسد. در صورتی که شما باید تا 2 ساعت از گذاشتن وسایل سنگین بر روی پارکت چوبی خودداری کنید تا پارکت شکل اصلی خود را از دست ندهد.

تفاوت ظاهری پارکت و لمینت ( از نظر تنوع طرح و زیبایی )

همانطور که می دانید کفپوش های پارکت طرح اصلی چوب درخت ساخته شده از آن را دارند به همین دلیل در مقایسه با لمینت تنوع طرح کمتری خواهند داشت. اما از لحاظ جنبه زیبایی پارکت نسبت به لمینت به مراتب حس طبیعی و مطلوب تری را به شما القا خواهد کرد.

لمینت می تواند عایق صدا و حرارت باشد

.همانطور که گفته شد در زمان نصب لمینت نیازی به چسب کاری کف ساختمان وجود ندارد شما می توانید به راحتی قبل از نصب لمینت بر روی کف زمین از فوم های مخصوصی که در بازار وجود دارد استفاده کنید این فوم ها پس از اجرای کامل، تا حد بسیار زیادی از انتقال صدا به طبقه های پایین جلوگیری کرده و همچنین عایق بسیار مناسبی برای برودت و حرارت هستند .

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در مقاومت آن ها در برابر آب و رطوبت

کفپوش پارکت به دلیل اینکه کاملا از چوب ساخته شده است به سرعت  می تواند نسبت به آب و رطوبت طولانی مدت واکنش نشان داده و متورم می شود. لمینت به دلیل داشتن مواد شیمیایی در مقایسه با پارکت مقاومت بسیار بالا تری خواهد داشت. عموما استفاده از پارکت و لمینت در محیط های مرطوب مانند آشپزخانه توصیه نخواهد شد.

تفاوت پارکت و لمینت در ماندگاری و دوام

.عمر مفید لمینت حدود 10سال است در حالی که پارکت چوبی در صورت مراقبت و نگه داری اصولی بین 50 تا 80 سال عمر می کند. همچنین پارکت چوبی به دلیل ساخته شدن از چوب و طبیعی بودن در گذر زمان طرح و نقش خود را از دست نخواهد داد.

 

تفاوت قیمت لمینت و پارکت

قیمت پارکت به دلیل استفاده از چوب طبیعی ، برش و نصب در مقایسه با لمینت بسیار گران تر خواهد بود. عموما لمینت در مقایسه با انواع کفپوش ها مانند پارکت چوبی ، سنگ یا سرامیک بسیار مقرون به صرفه تراست. از طرف دیگر لمینت مانند سایر کفپوش ها از ماندگاری و دوام بسیاری زیادی برخوردار نخواهد بود.

 

نگهداری لمینت از پارکت راحت تر است

مراقبت و نگهداری از لمینت در مقایسه با پارکت چوبی بسیار راحت‌تر و کم دردسرتر است. شما می‌توانید به راحتی یا تی یا پارچه ای مرطوب سطح لمینت منزلتان را تمیز کنید اما برای تمیز کردن پارکت چوبی باید از موادی خاصی استفاده کنید تا مطمئن باشید به پارکت آسیبی نرسانید. البته یکی از برتری های پارکت در مقایسه با لمینت این است که شما می توانید پارکت را سنباده و لاک بزنید و درخشش و زیبایی پارکت را از نو ایجاد کنید اما لمینت چنین قابلیتی ندارد.

بیشتر بخوانید
پارکت چوبی و انواع آن را بشناسید! قیمت خرید و نصب پارکت چوبی

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در برابر اجسام نوک تیز

پارکت ها در مقایسه با لمینت در برابر اجسام نوک تیز زود تر آسیب می بینند. اما این برتری را نسبت به لمینت دارند که می توانند دوباره صیقل داده شده و مانند روز اول صاف و درخشان شوند. طراحان دکوراسیون داخلی توصیه می کنند که خانواده های پرجمعیت یا خانواده هایی که کودکان پر جنب و جوش دارند از لمینت استفاده کنند.

 

پارکت در مقایسه با لمینت کمتر به محیط زیست آسیب می رساند:

اگر شما از دوست داران محیط زیست هستید و در زمان انتخاب و خرید مراقبت از محیط زیست را در اولویت قرار می دهید بسیار مهم است که بدانید پارکت های چوبی از لمینت های شیمیایی بسیار بهتر هستند. لمینت به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رزین و همچنین فشار در تولید به راحتی در طبیعت تجزیه نخواهند شد. در حالی که کفپوش های پارکت به دلیل ساخته شدن از چوب های طبیعی قابل تجزیه و بازگشت به طبیعت هستند.

 

نکات مهم جهت مراقبت از پارکت چوبی در منزل شما :

 • اگر شما در دکوراسیون منزلتان از کفپوش های چوبی استفاده کرده اید حتما موارد زیر را جهت مراقبت و افزایش طول عمر پارکت رعایت کنید
 • رطوبت دشمن پارکت چوبی شماست، پارکت به دلیل اینکه از چوب درختان ساخته شده است نسبت به آب و رطوبت حساس است تلاش کنید تا پارکت چوبی منزل شما کمترین تماس را با آب و رطوبت داشته باشد.
 • پارکت چوبی گاهی بر اثر برخورد با سطوح نوک تیز خراش داده می شود بنابرین دقت کنید که هر چندسال یک بار باید سطح پارکت مجددا صیقل داده و صاف شود.
 • عموما امکان اینکه مبلمان شما بر روی کفپوش پارکت چوبی آسیب یا خش وارد کنند بسیار زیاد است. بنابرین جهت جلوگیری شما می توانید از پدهای مخصوصی که در زیر پایه های میز و صندلی ها نصب می شوند استفاده کنید. نصب این پدها علاوه بر سالم تر نگه داشتن پارکت چوبی شما باعث می شود که وسایل و مبلمانتان را راحت تر جا به جا کنید.

 

جمع بندی و خلاصه  تفاوت پارکت و لمینت

 1. نصب لمینت در مقایسه با پارکت  چوبی بسیار سریع تر و راحت تر انجام خواهد شد.
 2. پارکت چوبی از چوب خالص درختان افرا، کاج، بلوط و… ساخته می شود و عموما عملیات و فرآیند خاصی بر روی این کفپوش ها صورت نگرفته است.
 3. لمینت از چندین لایه چوب فشرده شده و رزین ملامین و اکسید آلومینیوم ساخته شده و جز محصولات غیر اورگانیک و شیمیایی طبقه بندی می شود.
 4. لمینت نسبت به پارکت مقاومت بسیار بیشتری در برابر رطوبت، آب و همچنین اجسام نوک تیز دارد.
 5. عمر مفید پارکت چندین برابر لمینت است اما همانطور که گفته شد در مقایسه با لمینت نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری خواهد داشت.
 6. لمینت از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر است. عموما نصب پارکت به عنوان خرید لوکس تلقی می شود.
 7. کفپوش لمینت به دلیل داشتن مواد شیمیایی مانند رزین ملامین  برای محیط زیست مضر است.
 8. با توجه به هزینه خرید و نصب، نیاز به مراقبت و نگه داری و مقاومت در برابر آب و رطوبت و … عموما خرید لمینت در مقایسه با پارکت بیشتر توصیه خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : پارکت

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ