طرح کابینت وکیوم از کلاسیک تا مدرن کاملا مطابق ذوق و سلیقه مشتری

توسط | نوامبر 12, 2019 | کابینت ممبران(وکیوم) | 0 دیدگاه

طرح کابینت وکیوم یکی ا زنقاط قوت کابینت های وکیوم است. چرا که می تواند کاملا بر حسب میل و سلیقه سفارش دهنده ساخته شود. کابینت آشپزخانه وکیوم به دلیل روکش پی وی سی کاملا منعطف در طرح و رنگ می باشد. شما می توانید از آلبوم ها و تصاویر موجود در اینترنت ایده گرفته و از کابینت ساز خود بخواهید از طرح مورد نظر شما در ساختن کابینت وکیوم استفاده کند.

کابینت آشپزخانه وکیوم چیست؟

کابینت های MDF در برابر رطوبت زیاد مقاوم نیستند. اگر آب به درون کابینت ام دی اف نفوذ کند آن را خراب می کند. برای همین کابینت سازان کابینت ام دی اف را با نوعی پلاستیک فشرده به نام PVC روکش می کنند. روکش پی وی سی کاملا ضد آب و رطوبت است. از آنجا که این روکش کاملا به روی سطح ام دی اف وکیوم می شود به این کابینت ها کابینت وکیوم گفته می شود.

وکیوم کردن یعنی چسباندن بدون نفوذ هوا. درواقع بین روکش PVC و مغزی MDF هیچگونه هوا و ذرات دیگر وجود نداشته و خلا کامل است.

طرح کابینت وکیوم

طرح کابینت وکیوم

قبل از روکش کردن ام دی اف، امکان این وجود دارد که سطح آن را طراحی کنند. این کار توسط دستگاه پیشرفته ای به نام CNC انجام می شود. دستگاه CNC انواع طرح ها و نقش های سنتی و مدرن، ایرانی و رومی ، برجسته یا فرورفته را روی ام دی اف خام حکاکی می کند.

مزایای کابینت وکیوم

کابینت های وکیوم جدیدترین نسل کابینت ها هستند که روز به روز به طرفداران آنها افزوده می شود. این پیشرفت دلایل زیادی دارد.

اول اینکه انتخاب طرح و نقش روی درب کابینت کاملا به سلیقه مشتری است. خانم خانه می تواند از بین انواع طرح و نقش ایرانی مثل منبت کاری یا طرح های مدرن و جدید هر کدام را که علاقه داشت روی سطح کابینت آشپزخانه خود داشته باشد.

کابینت های وکیوم سبک بوده و ساخت و نصب آنها بسیار راحت می باشد.

به دلیل روکش از جنس پلاستیک فشرده یا PVC دوام و طول عمر این کابینت ها بالا می رود و تمیز کردن آنها بسیار راحت می شود.

در بین انواع دیگر کابینت های کلاسیک، کابینت وکیوم کلاسیک قیمت مناسب تری دارد.

روکشی که روی کابینت وکیوم می شود، آن را در برابر رطوبت و حرارت مقاوم می کند. در نتیجه صفحه روی کابینت کنار اجاق گاز و بدنه سینک ظرفشویی را به راحتی می توانید از جنس کابینت وکیوم انتخاب کنید.

کابینت های وکیوم به علت تنوع طرح و رنگ بالایی که دارند قابلیت این را دارند که برای انواع آشپزخانه های بزرگ و کوچک ساخته و نصب شوند.

طرح های کابینت وکیوم

طرح های کابینت وکیوم بسیار متنوع هستند. برای اینکه در بین طرح های کابینت وکیوم دچار سردرگمی نشوید پیش از هر چیز به مدل دکوراسیون منزل خود توجه کنید.

طرح کابینت وکیوم

اگر دکوراسیون منزل شما سبک کلاسیک است طرح کابینت وکیوم خود را از بین طرح های سنتی و کلاسیک انتخاب کنید. اگر سبک کلی دکوراسیون شما به سمت مدرن می رود باز هم این شانس را دارید که طرح و رنگ کابینت وکیوم خود را از بین طرح های جدید و مدرن انتخاب کنید.

اجزای طرح کابینت وکیوم

طرح کابینت وکیوم جدید شامل قسمت های مختلفی از کابینت است. شما فقط درب کابینت وکیوم را برای طراحی ندارید. بلکه قسمت های مختلفی چون تاج و جزیره و پاخور و قرنیز و زیرچراغی هستند که به شما امکان ساخت یک کابینت کلاسیک باشکوه با جزئیات زیبا می دهند. در کابینت کلاسیک، به همه جزئیات اهمیت داده شده و قابلیت طراحی و حکاکی دارند. در ادامه مطلب با این قسمت های کابینت آشنا شوید.

درب کابینت وکیوم

مهم ترین بخش هر کابینت درب آن است که طراحی آن نقش بسزایی در جلوه نهایی کابینت آشپزخانه ایفا می کند. معمولا طرح بقیه قسمت های کابینت وابسته به طرح درب کابینت وکیوم است.

تاج کابینت وکیوم

قسمت های بالای کابینت های دیواری در آشپزخانه با تاج کابینت پوشیده می شوند. این تاج ها در طرح های مختلفی ساخته و عرضه می شوند. تاج کابینت وکیوم زیبایی کابینت را دوچندان می کند و به طرح کابینت وکیوم نظم می بخشد.

بیشتر بخوانید
انواع مدل کابینت وکیوم، کلاسیک یا مدرن؟ سفید طلایی یا کرم قهوه ای؟

طرح کابینت وکیوم

کابینت های وکیوم کلاسیک، با ستون و سرستون هایی که دارند نمای ساختمان ها و معابد قدیمی ایران و روم باستان را تداعی می کنند. انواع تاج کابینت وکیوم و سرستون های حکاکی شده به آشپزخانه شما جلوه ای شیک و سنگین می دهند.

جزیره کابینت وکیوم

جزیره یک ایده جالب و کاربردی در طراحی آشپزخانه های جدید می باشد. از جزیره به عنوان یک پیشخوان اضافی برای آشپزی یا نگه داری وسایل آشپزخانه استفاده می شود. جزیره آشپزخانه می تواند قفسه، ویترین یا کمد داشته باشد. همه اینها به نظر و سلیقه مشتری برمی گردد. در طراحی و ساخت جزیره هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. اندازه و طرح و رنگ آن کاملا منعطف و بر اساس فضا و سبک دکوراسیون آشپزخانه مشخص می شود.

محبوبیت جزیره تا جایی پیش رفته که در بعضی منازل سینک ظرفشویی یا اجاق گاز را روی جزیره نصب می کنند. و از آن برای شستن ظرف یا پختن غذا استفاده می کنند.

طرح کابینت وکیوم

پاخور کابینت وکیوم

از آنجا که پای ما کمی جلوتر از بدنمان قرار دارد هنگامی که جلوی کابینت می ایستیم و مشغول کار می شویم نیاز است جای مناسبی برای پا وجود داشته باشد تا راحت تر بتوانیم به کار خود ادامه دهیم. برای همین منظور کابینت سازان در تولید کابینت های جدید قسمت های فرورفته ای در نظر گرفتند که به آن پاخور کابینت می گویند.

طرح کابینت وکیوم

پاخور کابینت در قسمت پایینی کابینت های زمینی قرار می گیرد و کمی فرورفته تر از خود کابینت ها نصب می شود. در کابینت های کلاسیک، پاخور کابینت ها نیز دارای طرح های مختلفی هستند که متناسب با سبک کلی کابینت آشپزخانه و طرح کابینت وکیوم انتخاب می شوند.

زیرچراغ کابینت وکیوم

زیرچراغی کابینت در قسمت زیرین کابینت های دیواری نصب می شود. کاربرد اصلی زیرچراغی نورپردازی کابینت است. استفاده از زیرچراغ کابینت وکیوم اجباری نیست. اما استفاده از آن در طراحی کابینت وکیوم علاوه بر خاصیت نورپردازی به کابینت ها زیبایی دوچندان و نظم بصری می دهد.

انواع طرح کابینت وکیوم جدید

طرح های کابینت وکیوم به صورت برجسته یا فرورفته هستند. طرح کابینت وکیوم می تواند توسط دستگاه CNC به صورت فرورفته حک شود و سپس قسمت های فرورفته کاملا روکش شود. اگر طرح کابینت وکیوم جدید به صورت برجسته باشد اول طرح برجسته روی سطح کابینت چسبانده شده سپس روکش پی وی سی روی کل آن وکیوم می شود.

طرح کابینت وکیوم

طرح کابینت وکیوم جدید بخش های مختلفی دارد که در ادامه بررسی می شوند.

طرح سرستون کابینت وکیوم

در طراحی کابینت های باشکوه و سلطنتی استفاده از سرستون اجباری است! سرستون ها با طرح های مختلف رومی، اسلیمی، پاسارگاد، سر حیوانات و … ارائه می شوند و جنبه تزئینی دارند. استفاده از سرستون در طراحی کابینت وکیوم به آشپزخانه نمایی فوق العاده تجملی و اشرافی می دهد.

طرح کابینت وکیوم

طرح گل دکوراتیو

یکی از کاربردی ترین تزئینات برای طرح کابینت وکیوم گل های تزئینی منبت کاری شده هستند. از گل های دکوراتیو برای تزئین درب کابینت وکیوم یا پوشش هود استفاده می شود. از این گل ها می توان برای زیباسازی جزیره و ویترین ها هم استفاده کرد.

طرح پایه جزیره

در مورد جزیره و کاربرد آن صحبت کردیم. جزیره فضایی جدا در وسط آشپزخانه می باشد که به عنوان یک پیشخوان اضافی برای آشپزی استفاده می شود. یا ظرف شویی و اجاق گاز را در آن جاسازی می کنند. پایه جزیره به زیباتر شدن نمای آن کمک می کند. طرح پایه جزیره مطابق با طرح کابینت وکیوم ساخته می شود.

طرح کابینت وکیوم

طرح گونیا

از طرح های گونیا برای گوشه های کابینت استفاده می شود. استفاده از طرح های گل و اسلیمی به شکل سه گوش به صورت کنده کاری شده در گوشه کابینت ها جلوه ای فوق العاده ای به طرح کابینت وکیوم می دهند.

طرح های کابینت وکیوم

با اجزا و جزئیات مختلف یک کابینت آشنا شدید. بد نیست در مورد انواع طرح کابینت وکیوم نیز اطلاعاتی به دست آورید. همه اینها به شما در انتخاب نهایی یک کابینت شیک و مجلل کمک شایانی می کنند. در ادامه چند طرح بسیار معمول در کابینت های وکیوم کلاسیک را معرفی می کنیم تا در انتخاب کار شما را راحت تر کنیم.

بیشتر بخوانید
رنگ پی وی سی کابینت را هماهنگ با دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید!

طرح منبت

منبت کاری اصیل ترین هنر ایران باستان می باشد. منبت کاری هنر کنده کاری چوب است. هنرمندان منبت قادرند نقش های ظریف و زیبا را روی چوب حکاکی کنند. هنر منبت امروزه در بیشتر شهرهای ایران رایج است. طراحی روی چوب یکی از ظریف ترین و چشم نوازترین هنر های ایرانی است و قدمتی چندین هزار ساله دارد.

خوشبختانه هنر منبت جای خود را در صنعت کابینت سازی هم باز کرده است. امروزه افراد زیادی علاقه مند هستند طراحی کابینت وکیوم خود را به نقش های چشمگیر منبت مزین کنند.

کابینت های کلاسیک یا تمام چوب هستند یا کابینت وکیوم. در کابینت کلاسیک تمام چوب نقوش و طرح های منبت توسط دست هنرمندان بر روی چوب کابینت حکاکی می شود. برای همین زمان ساخت این کابینت ها بسیار زیاد بوده قیمت خیلی بالایی دارند.

اما دستگاه پیشرفته CNC مشکل قیمت و زمان حکاکی روی چوب را از بین برده است. کابینت های وکیوم توسطه این دستگاه کنده کاری شده و طرح های منبت متنوع روی آنها حکاکی می شود سپس به وسیله روکش PVC وکیوم می شوند. قیمت تمام شده کابینت های وکیوم خیلی پایین تر از کابینت تمام چوب در می آید. علاوه بر اینکه زمان ساخت این کابینت ها هم خیلی کمتر است.

طرح کابینت وکیوم

طرح پاسارگاد

شما می توانید برای طرح کابینت وکیوم خود از ستون ها و سرستون های تخت جمشید الهام بگیرید. در معماری کلاسیک سرستون ها نقش مهمی داشته اند. برای داشتن یک آشپزخانه شیک و اشرافی از نمادهای تخت جمشید در طرح درب کابینت وکیوم و ستون و تاج کابینت وکیوم استفاده کنید. با این کار جلوه ای باشکوه و فوق العاده از ایران باستان را در منزل خود به نمایش در آورید.

طرح رومی

طرح رومی از ساختمان های کلاسیک روم باستان الهام می گیرد. قصر های باشکوهی که در روم و یونان باستان ساخته می شدند دارای طرح خاص خود در ستون ها بودند و از سرستون هایی زیبا و باشکوه و کار شده استفاده می کردند. طرح رومی امروزه در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. صنعت کابینت سازی نیز از این موضوع دور نبوده و هنر روم باستان را به طراحی کابینت وکیوم خود راه داده است.

کابینت کلاسیک وکیوم با طرح رومی دارای گل ها و نقش ها و پایه های طرح کلاسیک و سرستون های رومی هستند. کابینت وکیوم طرح رومی آشپزخانه شما را زیبا و خاص می کند.

قفسه بندی در کابینت وکیوم

از آنجا که طاقچه و قفسه در خانه های کلاسیک بسیار رایج بوده، در طراحی کابینت وکیوم هم امکان استفاده از قفسه ها را داریم. در صورت تمایل می توانید برای داشتن جلوه ای بهتر در آشپزخانه، از ترکیب کابینت و قفسه استفاده کنید. در طرح کابینت وکیوم می توانید این قفسه های شیک و زیبا را جا دهید. قرار دادن لوازم آشپزخانه لوکس و دکوری در این قفسه ها نمای خیره کننده ای به فضای آشپزخانه شما می دهد.

طرح کابینت وکیوم

استفاده از ترکیب رنگ ها در کابینت وکیوم کلاسیک

معمولا کابینت های کلاسیک که در طراحی آنها از سرستون و گل و آویز و پایه های منبت کاری شده استفاده شده با یک رنگ جلوه ندارند. بهتر است در طرح کابینت وکیوم کلاسیک از ترکیب رنگ های خنثی و گرم استفاده کنید. به این صورت که بدنه اصلی کابینت و جزیره یک رنگ خنثی و آرامش بخش مثل سفید یا خاکستری یا کرم باشد. و در ساخت ابزارها و تزئینات مثل پایه و سرستون و گل های دکوراتیو رنگ های گرم و نشاط بخش مثل طلایی یا زرشکی به کار برد. پر طرفدار ترین ترکیب رنگ ها در کابینت های کلاسیک کار شده ترکیب سفید و طلایی می باشد.

طرح کابینت وکیوم

جمع بندی

با توجه به مباحث مطرح شده در این مطلب، کابینت وکیوم کلاسیک بهترین انتخاب برای علاقه مندان سبک کلاسیک است. دلیل این مورد فقط قیمت مناسب آن نیست. انعطاف پذیری در انتخاب طرح کابینت وکیوم و مدل و رنگ آن بر اساس سلیقه مشتری مهم ترین حسن این کابینت ها هست. کابینت وکیوم نسبت به کابینت چوبی وزن کمتری دارد و خیلی سریع تر آماده و نصب می شود چون نیاز به کنده کاری نقوش توسط دست انسان نیست و حکاکی توسط دستگاه انجام می شود. تمیز کردن و نگه کاری کابینت وکیوم کلاسیک نیز به علت روکش پی وی سی بسیار راحت تر از کابینت چوبی انجام می شود.

 

بیشتر بخوانید: کابینت ممبران(وکیوم)

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ