بایدها و نبایدهای دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره به دلخواه هر دو!

توسط | اکتبر 5, 2019 | دکوراسیون اتاق نوجوان | 0 دیدگاه

با کوچک شدن خانه ها و کمتر شدن تعداد اتاق ها، دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره اهمیت خاصی پیدا کرده است. اغلب خانواده ها ناچارند یک اتاق را برای دو نوجوان خود در نظر بگیرند. این موضوع ممکن است کمی باعث تکدر خاطر آنها شود. اما اگر خلاقیت و سلیقه بیشتری به خرج دهند قطعا یک فضای آرام و دوستانه فراهم خواهد شد. از پیشنهادات و ایده هایی که در ادامه این مطلب خواهد آمد کمک بگیرید.

با نوجوانان خود به توافق برسید

طراحی داخلی اتاق خواب برای یک نوجوان به تنهایی سخت است. اگر دو نفر بشوند طبیعی است که اختلافاتی پیش بیاید. این اختلافات بیشتر سلیقه ای است اما به راحتی قابل حل خواهد بود. در صورتی که قبل از هر کاری بنشینید و حرف بزنید! نظر هر دو نوجوان را جویا شوید. در جلسه ای که تشکیل می دهید تکلیف این موارد را روشن کنید:

  • رنگ دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره
  • نوع و جنس تخت خواب و کمد
  • آیا به میز مطالعه و کتابخانه احتیاج دارند؟
  • نوع و جنس میز مطالعه و کتابخانه
  • سایر وسایل مورد نیاز هر کدام
  • طرح و رنگ روبالشی و کوسن و پرده

مشخص کردن این موارد اولین قدم برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره است. توافق اولیه، علاوه بر راحت تر کردن کار دکوراسیون، یک نکته تربیتی هم دارد. دو نوجوان به تفاهم و نظر واحد رسیدن از طریق گفتگو را می آموزند. و این قدم خوبی برای همزیستی مسالمت آمیز با هم در یک اتاق مشترک به حساب می آید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

تخت خواب دوطبقه بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

اتاق های کوچک کار دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره را کمی سخت می کنند. اما نگران نباشید! راه های زیادی برای دکوراسیون اتاق خواب کمجا وجود دارد. اولین و بهترین کار برای یک اتاق کوچک، استفاده از تخت خواب های دو طبقه است. هرچند قرار دادن یک تخت خواب دو طبقه در یک اتاق بزرگ هم ایده شیک و مدرنی است.

شاید این مطلب هم کمک کند: برای دیزاین اتاق خواب دخترانه در یک فضای کوچک چه کار کنیم؟

خوشبختانه امروزه در بازار انواع طرح و مدل و رنگ تخت خواب های دو طبقه موجود است. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که علاوه بر تخت خواب، کتابخانه و کمد هم داشته باشند. با این کار مجموعه منسجم و مدرنی از تخت و کمد را در اتاق خواب نوجوان ها ایجاد می کنید. حتما در هنگام خرید به امنیت تخت بالایی توجه کنید. دقت کنید نرده یا لبه داشته باشد. پیشنهاد می شود تخت بالایی را برای فرزند بزرگتر در نظر بگیرید و تخت پایینی را به فرزند کوچک تر اختصاص دهید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

تخت خواب های تاشو هم شیک و جذاب هستند

استفاده از دو تخت خواب تاشو هم فکر خوبی برای دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره است. این تخت ها در طول روز جمع شده در جایگاه خود تعبیه می شوند. فضای اشغال شده توسط تخت ها در شب، قابل استفاده در روز می شوند.

بیشتر بخوانید
برای دیزاین اتاق خواب دخترانه در یک فضای کوچک چه کار کنیم؟

سعی کنید تعادل و تقارن ایجاد کنید

ممکن است به هر علت تخت خواب دو طبقه را انتخاب نکردید و تصمیم گرفتید از دو تخت جداگانه برای دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره استفاده کنید. در این صورت سعی کنید بین دو تخت تقارن برقرار کنید. این کار را با انتخاب تابلو، آینه، آباژور و میز کنار تخت انجام دهید. این وسایل را شبیه به هم تهیه کرده و مثل هم اطراف دو تخت بچینید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

تقسیم اتاق به دو بخش مساوی

یک راه دیگر برای دلپذیر کردن دکوراسیون اتاق خواب مشترک، تقسیم کردن کامل اتاق به دو بخش می باشد. این راهکار برای اتاق های بزرگ تر پیشنهاد می شود. باید از هر چیزی دقیقا دو عدد تهیه کرده در کنار هم قرار دهید. یک تخت خواب و میز کنار تخت، با کمد و میز در یک طرف و همین وسایل در طرف دیگر اتاق چیده می شوند. به این ترتیب عدالت کاملا رعایت شده و دو نوجوان با وجود داشتن اتاق مشترک، هر کدام وسایل شخصی خود را به طور جداگانه دارند. حتی می توانید از یک پارتیشن برای جدا کردن دو بخش استفاده کنید. این گونه دو نوجوان احساس استقلال بیشتری خواهند کرد.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

دو بخش کاملا شبیه به هم

اگر اتاق را تقسیم بندی کردید بهتر است هر دو بخش از نظر طرح و رنگ با هم هماهنگ باشند. یک راه این است که وسایل اتاق و روتختی ها و روبالشی ها و فرش هر دو بخش دقیقا مثل هم انتخاب شوند.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

دو بخش متفاوت اما با یک تم مشخص

اگر دو نوجوان شما در یک رنگ به توافق نمی رسند، اجازه دهید هر کدام به سلیقه خود مدل روتختی و تابلو و آباژور و وسایل تزیینی را انتخاب کنند. اما حتما دقت کنید که به طور کلی اتاق خواب یک تم مشخص و هماهنگ داشته باشد. استفاده از رنگهای کاملا متضاد حس شلوغی و در هم ریختگی ایجاد می کند. در چنین فضایی ساکنین اتاق خواب در آن آسودگی خیال نخواهند داشت. بهترین کار این است که رنگ غالب را سفید در نظر گرفته بقیه اجزا دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره را از رنگ های شاد و جسورانه انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

نحوه چیدن دو تخت خواب در یک اتاق نوجوان دو نفره

باز هم موضوع بر سر تخت خواب است! اگر دو تخت خواب را از قبل تهیه کردید یا امکان خرید تخت خواب دو نفره را ندارد باز هم جای نگرانی نیست. نحوه صحیح چیدمان دکوراسیون اتاق خواب دو تخته می تواند باعث استفاده بهینه از فضا شود.

به محل پنجره و در ورودی اتاق خواب توجه کنید. اگر امکان دارد دو تخت خواب را به دو دیوار روبروی هم در اتاق خواب بچسبانید. اما دقت داشته باشید که پایین تخت خواب سمت در ورودی نباشد. همچنین پنجره اتاق بالای تخت ها قرار نگیرد.

پیشنهاد بعدی استفاده بهینه از گوشه های اتاق است. دو تخت خواب را عمود به هم و به شکل ال در یک گوشه دیوار اتاق خواب قرار دهید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

ره حل دیگر چسباندن هر دو تخت به هم است. می توانید تخت های به هم چسبیده را به گونه ای بچینید که دو طرف آنها خالی بماند. در این صورت دو طرف را میز کنار تختی بگذارید که هر نفر وسایل خود را روی آن بگذارد. اگر فضای کافی در دست نیست تخت های به هم چسبیده را کنار دیوار قرار دهید. این راهکار برای دوقلوها بهترین پیشنهاد است.

بیشتر بخوانید
تزیین اتاق نوجوان با وسایل ساده، اتاق جذاب و مخصوص خود شما!

راهکار دیگر این است که می توانید رو تخت خواب را سمت یک دیوار و به صورت خطی بچینید. و بین آنها میز یا قفسه قرار دهید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

در هر صورت، هر چیدمانی که انتخاب کردید دقت کنید که بالای تخت ها دیوار محکم باشد و اجازه دهید نوجوانان به سلیقه خودشان دیوار بالای تخت را تزیین کنند. این کار را می توانند با تابلوهای مورد علاقه یا کارهای هنری خود انجام دهند. مورد دیگر اینکه پایین تخت ها به سمت در ورودی نباشد و نوجوانان هنگام استراحت روی تخت به رفت و آمد اتاق مسلط باشند. این کار باعث ایجاد حس امنیت در آنها می شود.

میز دو نفره برای مطالعه

برای صرفه جویی در فضا، از میز مطالعه دو نفره استفاده کنید. این میزها به گونه ای طراحی شده اند که امکان قرارگیری دو صندلی پشت آنها وجود دارد. معمولا دو بخش با یک یا چند کشو از هم تفکیک می شوند.

هر دو نفر راضی باشند!

با وجود تمام نکاتی که برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره گفتیم، در آخر باید یادآور شویم که اتاق خواب متعلق به دو فرزند ما است. این دو نفر ممکن است سلیقه هایشان متفاوت باشد. یا خواسته های متفاوتی از اتاق خود داشته باشند. همه این موارد را در نظر بگیرید و ضمن اینکه آنها را راهنمایی می کنید در نهایت تصمیم را به عهده خودشان بگذارید. بگذارید خودشان در مورد هارمونی رنگ و طرح دکوراسیون اتاق خواب دو تخته با هم به توافق برسند.

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

دکوراسیون اتاق خواب دو خواهر

اگر نوجوانان شما دختر هستند احتمالا رنگ های گرم و شاد را برای دکوراسیون اتاق خود انتخاب می کنند. برای دختران خود یک میز آرایشی و آینه مناسب تهیه کنید. اگر اتاق خواب کوچک است میز آرایش را بین دو تخت یا گوشه دیوار جا دهید. اما اگر فضای اتاق خواب اجازه می دهد دو میز جداگانه برای دختران نوجوان خود تهیه کرده در کنار تخت خواب آنها قرار دهید. دکوراسیون اتاق خواب دو خواهر باید حتما با سلیقه خود آنها طراحی شود. چون دختر ها روی این موضوع حساس هستند و علاقه بیشتری به طراحی فضای خصوصی خود با سلیقه خودشان دارند.

در صورت تمایل می توانید مطلب ایده های جسورانه و جذاب در چند عکس اتاق خواب دخترانه را مطالعه کنید

دکوراسیون اتاق خواب دو برادر

وقتی صحبت از دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره برای دو برادر می شود احتمالا کار شما راحت تر است. زیرا پسر ها حساسیت کمتری دارند و فقط به دنبال مکانی برای آرامش و استراحت هستند. پس یک فضای مدرن و آرام کار آنها را راه می اندازد! انتخاب دو تخت یکسان با رنگ های خنثی به همراه آبی یا سبز می تواند ایده خوبی باشد. در انتخاب تخت و کمد و میز دقت کنید که هماهنگ و یکدست باشند.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد: 11 ایده جالب و هوشمندانه برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اتاق خواب نوجوان

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ