دکوراسیون پذیرایی بزرگ طبق اصول درست و کاربردی

توسط | سپتامبر 7, 2019 | دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن | 0 دیدگاه

دکوراسیون پذیرایی بزرگ بر خلاف تصور بیشتر افراد اصلا راحت نیست. اگر انتخاب اجزا و چیدمان درست و اصولی انجام نشود نتیجه ای نازیبا و ناامید کننده خواهد داشت! دکوراسیون به معنای چیدن تعدادی مبل و صندلی و میز در هر مکانی که دوست داریم نیست بلکه با رعایت نکات اصولی و بالا بردن دانش خود در زمینه طراحی داخلی می توان به یک دکوراسیون شیک و متعادل رسید.

مشخص کردن نیازمندی ها

در اولین قدم باید مشخص کنید که از اتاق پذیرایی دقیقا چه می خواهید؟ چند دست مبل دارید؟ رنگ های اصلی و فرعی دکوراسیون کدام هستند؟ آیا میز ناهارخوری را در پذیرایی قرار می دهید؟ معمولا چه تعداد مهمان دارید؟ در ورودی کجاست و مسیر رفت و آمد به چه صورت است؟ چه چیزی را به عنوان نقطه مرکزی دکوراسیون قرار می دهید؟ چه سبک دکوراسیونی را می پسندید کلاسیک یا مدرن؟ اگر تلفیق دو سبک را می خواهید دوست دارید کدام سبک غالب باشد؟ پس از اینکه جواب همه این سوال ها را مشخص کردید، انتخاب مبلمان و دیگر اجزای دکوراسیون پذیرایی  و نحوه چیدمان آنها ساده تر خواهد شد.

انتخاب رنگ دکوراسیون پذیرایی بزرگ

پس از اینکه تصمیمتان در مورد تعداد و نوع اجزا دکوراسیون و نحوه چیدمان آنها مشخص شد، باید رنگ اصلی و رنگ های فرعی دکوراسیون را برگزینید. از آنجا که تعداد مبلمان و دیگر اجزا در اتاق پذیرایی بزرگ بیشتر است لذا پیشنهاد ما این است که رنگ دیوار و کفپوش و مبلمان را از بین رنگ های خنثی انتخاب کنید. چون اگر روزی قصد تغییر و تنوع داشتید با تعویض رنگ کوسن و تابلوها و اشیای تزیینی، هم فضای اتاق پذیرایی خود را عوض کنید هم متحمل هزینه های زیاد برای تعویض مبلمان نشوید.

مبلمان سالن پذیرایی خود را با دقت انتخاب کنید

مبلمان یکی از ارکان بسیار مهم دکوراسیون پذیرایی بزرگ است که باید با دقت و وسواس زیادی انتخاب شود. خوشبختانه در پذیرایی با متراژ زیاد محدودیت کمتری دارید و دستتان بازتر است. بنابراین می توانید از مبلهای کلاسیک یا سلطنتی و اشیای زینتی لوکس و بزرگ استفاده کنید. در صورتی که به دکوراسیون مدرن علاقه مندید، مبلمان بزرگ با دسته های پهن و کوسن های متعدد یا مبلمان ال شکل انتخاب های پیشنهادی خوبی هستند.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

نقطه مرکزی دکوراسیون خود را مشخص کنید

مهم ترین نکته ای که در هنر دکوراسیون منزل باید در نظر گرفته شود انتخاب نقطه کانونی یا مرکزی و چیدمان مبلمان و میز ها بر اساس آن نقطه است. این کار باعث می شود در نهایت فضای به وجود آمده انسجام و تعادل داشته باشد. این نقطه می تواند تلویزیون، شومینه، فرش یا لوستر باشد.

بیشتر بخوانید
تفاوت چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل، مربع شکل و ال شکل با نکاتی ساده

میز ناهارخوری را هم به دکوراسیون پذیرایی خود اضافه کنید

در صورتی که باز هم فضای خالی دارید، قرار دادن میز ناهارخوری در پذیرایی انتخاب خوبی است. این امکان را دارید که میزناهار خوری ست با مبلمان خریداری کرده و همه را در پذیرایی خود به صورت مجزا بچینید. توجه داشته باشید که میزناهارخوری باید نزدیک به در ورودی باشد تا هنگام چیدن میز، عبور و مرور راحتتر باشد و مزاحم مهمانها در فضای نشیمن نشوید.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

با دیوارهای خالی چه کنیم؟

این حس را نداشته باشید که بخاطر فضای بزرگ پذیرایی باید حتما همه جا را با اشیای دکوری و تابلو و آباژور پر کنید! برای تزیین زیباتر قواعدی را در نظر بگیرید تا نظم دکوراسیون به هم نخورد و هرچیزی در جای خود به چشم بیاید. به عنوان مثال یک دیوار را به دو یا سه تابلوی هنری اختصاص دهید و توجه کنید همه از نظر اندازه و افقی یا عمودی بودن متناسب هم باشند.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

یا اینکه یک دیوار را با عکسهای خانوادگی قدیمی و جدید ترجیحا با ابعاد کوچک پر کنید.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

همچنین می توانید یک دیوار را به طور کامل قفسه بندی کرده در آن اشیای تزیینی یا کتاب قرار دهید. در ادامه در مورد قفسه خواهیم گفت.

دیوارهای خالی را با قفسه پر کنید

نصب قفسه به همراه کشو و طبقه های درب دار بهترین گزینه برای پر کردن یک دیوار خالی و جلوه بخشیدن به فضای پذیرایی است. رنگ و طرح قفسه بهتر است هماهنگ با رنگ و نوع دکوراسیون باشد.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

انتخاب درست لوستر

در پذیرایی بزرگ نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که بدون آن دکوراسیونی که طراحی شده و هزینه و زحمت زیادی در برداشته، جلوه ای نخواهد داشت. امروزه منابع نور مختلفی در دسترس است که انتخاب را بسیار آسان می کنند. شما می توانید از چراغهای دیواری، رومیزی و سقفی متنوع برای نورپردازی پذیرایی خود بهره بگیرید. اما در پذیرایی بزرگ منبع نور اصلی یعنی لوستر اهمیت زیادی دارد. اگر دکوراسیون کلاسیک را انتخاب کرده اید باید یک لوستر بزرگ و پرزرق و برق و اشرافی برگزینید ولی اگر دکوراسیون شما مدرن یا تلفیقی است باید لوستر را از انواع مدرن و شیک انتخاب کنید.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

جداسازی فضای نشیمن و غذاخوری با پارتیشن

در مواردی خاص ممکن است نیاز داشته باشید فضاها را از هم جدا کنید. به عنوان مثال اگر میز ناهارخوری را در پذیرایی قرار دادید و تمایل ندارید هنگام چیده شدن میز مهمانان آن را ببینند می توانید فضای غذاخوری و اتاق پذیرایی را با یک پارتیشن از هم جدا کرده پس از آماده شدن میز غذا پارتیشن را جمع کرده مهمانان را سر میز دعوت کنید. پارتیشن ها نیز انواع مختلف و متنوعی دارند که بهتر است رنگ و طرح آن را متناسب با رنگ دکوراسیون انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون پذیرایی با کاغذ دیواری بسیار متفاوت و جذاب می شود

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی بزرگ با تلفیق کلاسیک و مدرن

دکوراسیون تلفیقی سنتی و مدرن همیشه جز انتخاب های خوب و کاربردی برای هر فضایی چه کوچک چه بزرگ هستند و امکان بهره گیری از مزایای هر دو مدل را به ما می دهند. ترکیب کاناپه راحتی با صندلی کلاسیک و انتخاب مناسب طرح و رنگ آنها فضایی گرم و دوستانه فراهم می کند.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

فضاسازی متعدد در چیدمان پذیرایی بزرگ

همیشه گفتیم که انتخاب نقطه مرکزی اساس طراحی دکوراسیون است. وقتی سالن پذیرایی شما بزرگ باشد امکان فضاسازی های متعدد دارید. شما می توانید چند چیدمان با چند نقطه مرکزی داشته باشید تا مهمانان بتوانند در گروه های مختلف به بحث و گفتگو یا بازی بپردازند.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

با آباژور نشاط و گرمی را به فضای خود بیاورید

یکی از اجزا جذاب دکوراسیون آباژور است که در صورت امکان بهتر است از آن استفاده کنید تا زیبایی بیشتری برای پذیرایی خود به ارمغان آورید. در پذیرایی بزرگ بهترین انتخاب، آباژور ایستاده است. مکان آباژور می تواند کنار یک مبل تکی، کنار میز تلویزیون یا دو طرف کاناپه سه نفره باشد. لازم به ذکر است که رنگ و طرح آباژور انتخابی نیز باید متناسب با رنگ دکوراسیون باشد.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

مجسمه ها انتخابی حرفه ای برای دکوراسیون

مجسمه یکی از اجزای دکوراسیون است که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته و به فضا هویت و انسجام بیشتری می بخشد. اگر قصد دارید از مجسمه برای زینت بخشیدن به پذیرایی خود استفاده کنید باید دو نکته را مورد توجه قرار دهید. اول سبک مجسمه و دوم محل قرارگیری آن. در دکوراسیون کلاسیک و سنتی باید سراغ تندیس ها و پیکرتراشه ها بروید.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

و در دکوراسیون مدرن از انواع متنوع مجسمه های مدرن که معمولا ساده و کم حجم تر هستند استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

در انتخاب مجسمه علاوه بر فاکتور زیبایی و تناسب با محیط، به مفهوم آن هم توجه کنید و سعی کنید مجسمه ای که انتخاب میکنید بیانگر اعتقادات و روش زندگی خودتان باشد. مجسمه ها می توانند کنج دیوارها، دو طرف دکوراسیون به صورت قرینه یا در قفسه و بوفه قرار گیرند. اگر یک گوشه خالی در سالن دارید قرار دادن یک مجسمه ایستاده در آن ایده فوق العاده ای است.

گیاهان را هم به خانه بیاورید

در زندگی ماشینی امروز، گیاهان نقش خیلی کمی دارند. اگر شما به گل و گیاه علاقه دارید چه بهتر که از آنها در دکوراسیون خود استفاده کنید. وجود یک یا چند گلدان بزرگ در گوشه های پذیرایی به محیط طراوت و شادابی میبخشد. قرار دادن چند آویز با ارتفاعات متفاوت در یک گوشه از سقف پذیرایی هم زیبایی بصری فوق العاده ای فراهم می کند.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

 

 

سوالی دارید? چت از طریق واتساپ